Bakony igazi arca
Ha csupán autónkból tekintünk a körülöttünk lévő tájra, soha nem ismerjük meg a Bakony igazi arcát.
Amikor valaki meghallja a Bakony nevét, akkor sokaknak eszébe juthat, hogy egykor a betyároknak nyújtott menedéket. Bár az őket védő végtelen erdőségek nagy része már a múlté és helyette búza- és repceföldek hullámoznak. A legtöbb ember szerint e terület teljesen kiismerhetetlen, pedig itt is rengeteg felfedezni való vár ránk, még az őszi időben is.
Bakony fővárosa
Utazásunk első állomása mindenképp Zirc legyen, melyet Bakony fővárosának tartanak. Az itt található Zirci apátságot a 18. században építették újjá és ma már számos kulturális eseménynek ad otthont.
Nem beszélve pazar könyvtáráról, melynek 65 ezer könyvből álló gyűjteménye egyedülálló. Különösen nagy szó, hogy őriznek 70 ősnyomtatványt is, ezek, ha nem is az ősemberektől, de a könyvnyomtatás hőskorából, az 1450-es és 1500-as évekből maradtak ránk. Maga a gyűjtemény nagy részét teológiai példányok teszik ki, de más szakterületekhez kapcsolódó könyveket és szakirodalmat is találhatunk.
Az apátsághoz tartozó másik fontos látványosság a 18 hektáron fekvő Zirci Ciszterci Arborétum, ahol a növényvilág mindig a legszebb arcát mutatja az évszaknak megfelelően.
Bakonybél
Zirctől nem messze, csupán 16 km-re egy álomszép völgykatlanban elterülve található Bakonybél. A hely telis tele van természeti látványosságokkal, melyek arra várnak, hogy felfedezzük őket. Maga a területjelentős része mészkőből áll, számos barlangot járhatunk be a közeli, bővizű forrásokkal teli erdőkben, például az Ördög-likat, a Likas-kőt, a Pörgöl- vagy az Odvaskői-barlangot, valamint a Kis- és Nagy-Pénzlikat. Igazi kalandokban is részesülhetünk, hiszen legenda szerint itt bujkáltak egykor a bakonyi betyárok, így akár Savanyú Jóska vagy Sobri Jóska rejtekhelyét is megtalálhatjuk úgy, hogy nem is tudunk róla.
Ha a falu középpontjában járunk, ne hagyjuk ki a Bakonyi Erdők házát, ahol természetvédelmi és erdészeti gyűjteményt nézhetünk meg. A mellette található Tájházban pedig megismerkedhetünk az erdőműveléssel és famegmunkálással foglalkozó bakonybéliek ősi hagyományaival.
Itt található még a Szentkút, másnéven Borostyán, amely település leghíresebb pontja és környéke 2009 óta pedig Veszprém megye hét természeti csodájának egyike. Története a bakonybéli monostor alapító szentjeihez, a bajor Szent Günterhez és a velencei Szent Gellérthez kapcsolódik, akik itt telepedtek le, és éltek remeteéletet.
A környék másik híres látványossága a Hubertlaki-tó, amit az erdélyi Gyilkos-tó után szabadon Bakonyi Gyilkos-tónak is neveznek.
Cuha-Patak és tanösvény
Magas-Bakony egyik közkedvelt kirándulóhelye a közel négy kilométer hosszú, sziklás völgy, melynek legszebb része a számtalan védett növény- és állatfaj számára menedéket jelentő Cuha-völgyi kirándulóerdő valamint tanösvény. A vadregényes, eldugott, vízmosásokkal tarkított völgy kiváló kiránduló útvonal még ősszel is nem csak felnőtteknek.
Itt található még a Cuha-völgyi milleneumi vasút és völgyhíd, amely az ország egyik legszebb vasútvonala, kezdeményezték is az ipari műemlékké nyilvánítását.
Múzeumok, kiállítások
A bakonyi múzeumok kiállításai méltán keresettek és nagy népszerűségnek örvendenek. Sőt akad olyan is, ami országos hírnevet tudhat maga mögött. A bakonyi múzeumi kínálatból mindenki úti célja és érdeklődése szerint válogathat. Csak párat említve közülük:
Ott van az ajkai városi múzeum és fotógaléria, amely bemutatja egész Ajka életét. Megismerkedhetünk az első szabadtéri skanzen műszaki emlékmúzeummal is, mely a Bányászati Múzeumban található.
Ha Dél-Bakony irányába megyünk, akkor mindenképp látogassunk el Halimbára, ahol az ország egyik leggazdagabb gyógynövénytermő vidékét láthatjuk. Megismerkedhetünk a teakeverékeiről országos hírű "halimbai esperes" történetével a Dr. Szalai Miklós Emlékházban ahol nem csak gyógyító fűveket láthatunk, hanem a belőlük készült ízletes teákat is megkóstolhatjuk. A falu másik sajátossága a Bauxitbányászati Gyűjtemény.
Ne felejtsük el Herend Minimanufaktúra és Porcelánművészeti Múzeumát vagy Magyarpolányban található Bakonyi népi műemlék parasztházakat se megnézni.
Mi is legyünk betyárok! Fedezzük fel együtt Bakonyt és környékét.