Építészeti csodák a Balaton körül
Amikor a magyar tenger felé vesszük az irányt, egyszer csak a történelem megelevenedik körülöttünk. A Balaton környéke minden túlzás nélkül tele van olyan épületekkel, építményekkel, melyek önmagunkban is pazar látványt nyújtanak.
Íme öt látnivaló, amelyeket feltétel nélkül látnia kell mindenkinek, ha itt jár!
Hét ég felé törő torony
Ha Hévizen járunk, már messziről láthatjuk a Szentlélek-templomot, melynek hét tornya, csak úgy utat tör az ég irányába. A hét torony, hét ajándékot jelképez: Bölcsesség Lelke, Értelem Lelke, Tudás Lelke, Jámborság Lelke, Erősség Lelke, Jótanács Lelke, Istenfélelem Lelke. Felülnézetből a templom egy kitárt szárnyú galambra emlékeztet, amely szintén a Szentlélek egyik ábrázolásmódjára utal.

Még 1999-ben avatták fel a Városházával együtt, Szendi József érsek szentelte fel. A bazilikának is nevezhető - mintegy ezer fő befogadóképességű - lenyűgöző templom stílusa kívülről-belülről ötvözi a modernkori és hagyományokat őrző építészeti stílusokokat. Utóbbit főként a szép faborítás emeli ki leginkább. Maga a templom belseje körcikk alakú. A legrégebbi tárgy az oltárnál található több mint 150 éves kéz nélküli korpus, melyet Bencsik apát úr talált fiatal korában egy falusi padláson és adományozott a közösségnek. Az oltár bal oldalán lévő bronz Krisztus szobor, valamint a jobb oldalon álló Magyarok Nagyasszonya bronz szobor Marton László Kossuth-díjas szobrászművész alkotása. A falakon lévő tűzzománcok Morvay László képzőművész által készültek, míg a színes ablaküvegeket Simon Endre festő kezeinek munkáját dicsérik.
A kerek templom nyomában
A Bakony lábánál helyet foglaló Ösküi Kerektemplom egy középkori műemlék, melynek eredetétől számos elmélet látott már napvilágot. Sokan azt gondolták, hogy eredetileg ez egy török mecset lett volna, vagy valamilyen vártorony maradványa, de római stílusú jegyeket is véltek már felfedezni benne.

A sekrestye kivételével a kerektemplom a XV. századi állapotában áll a mai napig, de helyreállítási munkákat végeztek el rajta. Ekkor derült ki, hogy a templom hajója nem is kör alakú, hanem ovális és eredetileg a teteje pedig kúp alakú lehetett. Kiugró lábazata a római korból való és azt gyanítják, hogy őrtorony alapzata volt. A benne lévő szentély belső íve eredetileg patkó alakú volt, nem pedig nyújtott félköríves. Bejárata régebben is a jelenlegi helyén volt, de az ajtónyílás eredeti formája ma már nem rekonstruálható. A déli oldalra nyílik két román stílusú résablak, nyugatra pedig egy körablak.
Magyarországon ez az egyetlen ilyen formátumú műemlék templom.
Buddhista szentély
Közép-Európa első buddhista szentélye- Zalaszántói sztúpia- Zalaszántó mellett Kovácsi-hegyen csücsül egy erdei tisztás közepén. A sztúpát a 14. Dalai Láma avatta fel még 1993 nyarán. 2007-ben az időjárás viszontagságai miatt fel kellett újítani az épületet, ekkor újra szentelték.
Az épület túl azon, hogy pazar látványt nyújt, őrzi a történelmi Buddha földi maradványának néhány darabját egy díszes tartóban lévő apró csontszilánkokat. Az ereklye elhelyezésével a zalaszántói sztúpa igazi szent zarándokhellyé vált, ráadásul Európában ma csupán ez a szentély tartalmaz eredeti Buddha-ereklyét.

A csodaszép hófehér építmény 30 m magas és 24 m széles. A szentély belsejébe sajnos nem lehet bejutni, mert zárt építmény és két szerzetes őrködik, hogy ez így is maradjon. A sztúpa délkelet felé néz emiatt a hegynek ezt a részét, amin maga az épület áll, az Emberi Jogok Parkjának nevezik. A sztúpa egyszerre jelképezi Buddha szellemét, bölcsességét és minden élőlényhez fűződő együttérzését, szeretetét.
Tihanyi Bencés apátság
András király alapította a tihanyi apátságot, még 1055-ben, Szűz Mária és Szent Ányos püspök tiszteletére. Az alapító András királyt ide temették él és a mai napig az Árpád-házi királyok közül az ő nyughelye maradt meg épségben, az altemplomban. A török időben miután a szerzetesek elhagyták a monostort, végvárként működött, de soha nem került török kézre.
A 18. század derekán az altemplom fölé a lenyűgöző szépségű, messziről is jól látható barokk templom épült fel. A templombelső a magyarországi barokk építészet kiemelkedő emléke.

„Villáműző” kápolna egy kis hegyen
Balatonlelle mögött helyet foglaló Kishegy nem csupán szőlészetéről és borászatáról híres. Hanem egy kis fehér falú, barokk kápolnájáról, melyben megtalálható a hegyet egy időben birtokló Széchenyiek címere. Az 1758-ban felszentelt barokk kápolna belső berendezésével, a késő barokk faoltárral, mint egy kis ékszer díszíti a hegyet.

Sokan Somogy megye legszebb műemlék kápolnájának tartják, melynek nevét „villáműző” Szent Donátról –a szőlősgazdák védőszentje- kapta. Ezért a legtöbben kishegyi Szent Donát kápolnának ismerik.