Kastélykörút a Balatonnál
Művészet és kultúra fellegvára
Kastély túránkat kezdjük is el Keszthelyen, hiszen a Festetics-kastély a város szívében különleges helyet foglal el. E hely Magyarország egyik legjelentősebb grófi, hercegi családjához, a Festeticsékhez köthető. A ma múzeumként és rendezvényközpontként működő kastély és parkja igazi turisztikai látványosság. Otthont ad vadászati és történelmi modellvasút és egyéb kiállításoknak.

Ezenfelül hazánk egyetlen épségben megmaradt főúri könyvtára is megtalálható benne, ahol 500 év tudása és művészete tárul a szemünk elé. Nem csupán a magyar nyelvterület nyomtatványai, hanem Európa összes jelentős nyomdájának kulturális kincsei e páratlan szépségű helyen vannak. Azok, akik a múlt nyomába kívánnak eredni vagy a tudomány világa érdekli akkor az Amazon ház látógatóközpontját a Helikon Kastélymúzeumban nekik találták ki. Főúri utazások, úti kalandok, az elmúlt évszázadok szárazföldi, vízi és légi közlekedésének történetét tárja a látogatók elé 2016 áprilisa óta.

Kísértet járta kastély
Balatonederics határában található Fekete-kastély átkozott helynek tartják, ugyanis bő három évtized alatt sajnos több lakója is öngyilkos lett. Valójában nem is egy kastélyról beszélünk, hanem kettőről, melyet a Nedeczky-család épített még az 1880-as években. A kisebbik a mai út Balaton felőli oldalán fekszik, a másik, ami egy horrorfilm díszletének simán elmehetne az elvadult kertjével.
Ha lehet hinni a szóbeszédnek a kastélyt Nedeczky Jenő vette meg, a bátyjától, aki pénzügyi nehézségekkel küzdött. Az első 30 évben nem is történtek érdemleges dolgok, de a 20. század kezdetén szörnyű dolgok következtek. 1912 nyarán egy edericsi gulyás féltékenységből megölte a kastély szakácsnőjét, majd Nedeczky Jenő 1914 tavaszán, 74. születésnapján öngyilkos lett. A kastély ezután számtalanszor cserélt gazdát és további borzalmaknak a helyszíne lett.

1928-ban egy Vág Jenő nevű pesti ügyvéd tulajdonába került. Ő is öngyilkos lett, miután felesége megcsalta. Az özvegy új férjjelöltje szintén maga vetett véget az életének, féltékenység miatt. A nő harmadik párja szerencsére élve megúszta, de elköltötte a nő teljes vagyonát, majd eltűnt. Kiderült, hogy közismert csaló volt, és tizenháromszoros bigámia vádjával körözte a rendőrség. Mivel pénzre volt szüksége, az özvegy eladta a kastélyt egy kémnek, aki kettős ügynökként dolgozott. Ő 1945 februárjában lett öngyilkos.
És honnan a fekete jelző? Van, aki szerint az épületek ajtóit és ablakait feketére festették, a mási szerint pedig az itt történtek miatt.
Somogyvár kastélya
A Széchenyi-kastély Somogyvár egyik legszebb ékköve. Magát a birtokot a Széchényi család, az 1700 –as években vette meg. Gróf Széchenyi Dénes 1870-ben alakította át eklektikus stílusban a rajta álló régi kastélyt. Korábban hétezer kötetes könyvtár, nagybecsű családi krónika, értékes festmények, levéltár, régi bútorok otthona volt. 1946 óta pedig speciális általános iskolaként és nevelőotthonként üzemel.
Szigliget csodája
Az irodalmárok házaként működő klasszicista Eszterházy-kastély még a XIX. században épült. Itt található benne az Írók Alkotóháza is. A kastély közelében láthatók azok az uradalmi épületek is, melyek jelentős része ma már védett műemléknek számít. Végleges formáját az épület az 1910-es években nyerte el, miután gróf Esterházy Pál vásárolta meg a területet. Erős építészeti átalakításokkal alakították ki a mai, egységes formáját. Az épületben népi barokk és a klasszicista részek kellemesen megférnek egymás mellett. A későbbi módosítások már az Alkotóház keze nyomait tükrözik.

Csillagvár, mint kastély
Sokan talán Balatonszentgyörgy határában található várat találják, amit sokan kastélyszerű épületek közé sorolnak. Igazi kuriózumnak számít a csillag alakzata miatt. Festetics László építette még az 1820-as években vadászház gyanánt. A vár központi helyiségében megtalálható a több mint harminc méter mély kút, a kapitány-az őr és pihenő szobák, valamint a konyha.
A pincerendszerben megcsodálhatjuk a világon egyedülálló huszármúzeumot, ami másfélszáz 80 cm magas huszárnak ad otthont. Képet kapunk a múltbeli könnyűlovasságunk díszes viseletéről illetve időrendben láthatjuk a hun-magyar harcosokat és a középkori főurakat. Még az I. világháború katonái is itt vannak.

A közel másfél hektárnyi bekerített területen pedig művészeti alkotótábor nyitotta meg kapuit 2006-ban. A grófi istállóból kialakított csárda is várja vendégeit igazi kulináris élvezetekkel. A kialakított szabadtéri színpad pedig, a Csillagvár Esték rendezvénysorozatnak ad helyet.
Kerekedj fel és látogasd meg őket!