Szív alakú sírkövek
Nagy eszmei értékkel bírnak, ezért az egész temető védett műemléknek számít, melyből alig néhány található az országban. Ezekből a csodás kövekből összesen több mint hatvan található a temetőben, ezért igazán különleges atmoszféra veszi körül az embert, ha ellátogat ide.
A sírköveken a 19. század elejétől egészen az 1840-es évekig olvashatóak a sírfeliratok, melyek tartalmaznak helyesírási hibákat, ami arra utal következtetni, hogy nem képzett sírköves készítette őket, de ezek csak feltételezések. Nem is mindegyik sírfelirat olvasható, hiszen az eltelt idő megtette a hatását.
_4.jpg)
Természetesen a helyiek és a település történetét kutatók agyát beindította a szív alakú kövek eredete. Egyértelmű választ nem kapott senki a kialakulás történetére, de mondák születtek.
Mindjárt három is kering a kövekről, íme az első monda:
Eötvös Károly így írt erről “A balatoni út vége” című munkájában: “Volt Balatonudvariban valaha egy szegény ember, valami furcsa ember, találékony elme, olyan falusi ezermester. Kitalálta, hogy a sírköveket szív alakúra kell faragni. Legyen lába, amelyet elültessenek a sírban nyugvó fejéhez, de ami kimarad a földből, olyan legyen az, mint az ember szíve. Arra jöjjön rá az írás. Ez illik a holtakhoz is, az élőkhöz is.”
Egy másik monda szerint Dúl János szép leányáról, Halász Veronikáról szól a történet. Veronikába szerelmes lesz egy kőfaragó ijfú. A szerelmesek elhatározzák, hogy a hegyekbe mennek, el is búcsúztak a Balatontól. Ám a tóra erős vihar csap le, mely Veronika halálát okozza. A leány sírja fölé a kőfaragó, szerelmes ifjú szív alakú sírköveket formázott szerelme jeléül.

A harmadik monda így szól: ”Az udvari halászgazdának volt egy igen szép lánya, aki sokszor elkísérte édesapját a Balatonra halászni. A bátor leány egyszer egyedül is beevezett a vízre. A Bakony felől hirtelen jött meg a vihar és a leány nem tudott kievezni a partra a zivatar elől. A vihar felborította a csónakját és a leány Balatonba fulladt. A falu népe sajnálta a leányt, de a szeretője, egy kőműves legény különösen. A legény elhatározta, hogy szív alakú sírkövet készít kedvese sírjára.Az udvariaknak nagyon megtetszett a szív alakú sírkő és halottjaik számára ők is készítettek hasonlót. Amíg a kőműves élt, sok ilyen sírkövet faragott, amivel “benépesítette az udvari temetőt.”
Melyik lehet az igaz, hol rejtőzik az igazság, talán sosem tudjuk meg, ám a köveket megcsodálhatjuk és akár magunk is szőhetünk újabb történeteket, hogyan is keletkezhettek ezek a gyönyörű sírkövek.
forrás: wikipedia.org/Balatonudvari_temetője, balatonudvari.hu