Badacsonyi bazaltorgonák
Badacsony, északi part, Badacsonytomaj
Mielőtt a terület kiemelkedett volna a tengerből, kitörtek a vulkánok, előbb gőzök, gázok és kőzetpor szabadult ki és hullott a tengerbe, mely vulkáni bazalttufa- és agglomerátumrétegeket alakított ki a tengeri üledékes rétegek tetején.
A felszínre törő láva kisebb-nagyobb „lepények” formájában terült szét az üledékes rétegeken, melyeket megóvott a lepusztulástól. Ezt követően, bazaltfolyás következtében alakultak ki a vaskos bazaltoszlopok, melyek jellegükben elkülönülnek e felettük található, finomabb kőzetű bazalttól, melynek oszlopai karcsúbbak. Az oszlopok kialakulásában fontos szerepe van annak, hogy a bazalt kihűlésekor összehúzódik. A szilárduló anyagon törésvonalak alakulnak ki, elsősorban a felületre merőlegesen, mely sokszögű oszlopok kialakulásához vezet. Közben a láva felszínével párhuzamosan kisebb hézagok jönnek létre, melyek következtében az oszlopok tagozottá, lemezessé válnak.
Badacsony, Geológiai és botanikai tanösvény
A kétnyelvű ismertetőtáblákkal ellátott, önmagába visszatérő tanösvény a vulkáni hegyek geológiai, botanikai, zoológiai és tájhasználati módjait ismerteti. Utunk során tanulmányozhatjuk a bazalt formakincsét, az egykori bányafalakat. A feltáruló földtani látványosságok bemutatják számunkra az egykori földtörténeti események egy-egy pillanatát. A sétaútról kiadvány is készült.
A tanösvény hossza: közel 4 km.
Megközelíthető: a Badacsony-hegy déli oldalán a Kisfaludy-ház felől. (Badacsony, Kisfaludy S. u. 28., Kisfaludy-ház Étterem parkolója)
A szabadon (vezetés nélkül) látogatható tanösvény megtekintéséhez szakvezetés igényelhető.
Elhelyezkedés
Adatok - Badacsonyi bazaltorgonák
Forrás
A bejegyzéshez a következő forrásokat használtuk fel: